Carty and company rack up a 4-0 win over Anston side

In what was a very interesting week in Division One, Notts Arena must have thought they had one hand on the league trophy following a 4-0 home win against relegation threatened Anston.

Ash Carty racked up another high break of 58, backed up with wins from Daz Presgrave, Phil Linacre and Martin O’Connor to briefly open up a five-point gap at the top.

However champions Breakers X responded the way you expect champions to respond by producing their own 4-0 victory two days later against Bassetlaw C.

David Wheat and John Fisher both won, with captain Craig Frost victorious with help from a 34 break.

And the unstoppable Guy Dennis took his 19th frame out of 21 matches courtesy of a 38 break to help match Notts Arena’s result, and keep the gap at the top down to one point.

Warsop WMC remain in third but six points adrift from the leaders after defeating Welbeck A 3-1.

Shaun Skykes, Paul Scott and Herbert Brocklehurst were the winning trio with only Phil Robinson winning for Welbeck.

Elsewhere it was a good week for Stanley Steet as both their D and G teams recorded 4-0 victories.

Stanley D’s result came away at Clipstone who remain in the relegation zone

Gordon Fisher started the ball rolling by taking the opening frame easily.

Hayden Staniland won the second but found himself 19 behind with the colours remaining only to produce a fantastic 27 break with a clearance of the colours to take the frame.

Barry Chambers won his fourth match on the trot with the result finished off by captain Antony Coupe to send Stanley D into mid division.

Stanley G’s much needed 4-0 win came against Dinnington C with wins from Russ Cairns, Wayne Heath, Patrick Gee and Andy Camm who constructed an excellent 48 clearance to seal an emphatic win.

Other Results: Breakers S 2-2 Notts Arena C, Welbeck B 2-2 Stanley C.

Bye: Notts Arena B.

Fixtures: Welbeck B v Warsop WMC, Breakers X v Notts Arena, Clipstone v Stanley St G, Breakers S v Notts Arena B, Notts Arena C v Dinnington C, Stanley St D v Anston WMC, Bassetlaw C v Welbeck A.

Bye: Stanley St C.

In Division Two, top played bottom this week when Grove Mill travelled to Stanley A.

Mark Leone, Karl White, Levi Tuddenham were the winning trio with a consolation from the home side once again from veteren George Smith.

The win sees Grove Mill extend their lead to seven points and all but seal the Division Two title.

Langold Pocket are still second despite losing 3-1 to Woodend Pub.

Dave Padley, Tony Broughton and Paul Broughton were the winners with John Pendleton producing the only reply for Langold.

Results elsewhere saw Knockout Cup runners up Dinnington A defeat New Middle Club 3-1 thanks to victories from Darren Pyatt, Richard Turner and Mark Lancaster.

The only other victory in Division Two came from Hodthorpe A as Captain Barry Godley, Kenny Creswick and Paul Scott all won.

Once again Harworth’s point came from the in form Jordan Mann with breaks of 39 and 33 the rack up a total of 105 points.

Other Results: Bowling Club 2-2 Stanley B, Institute A of Tickhill 2-2 Hodthorpe B.

Byes: Longden Terrace & Tickhill B.

Fixtures: Hodthorpe B v Hodthorpe A, Tickhill B v New Middle Club, Institute A v Dinnington A, Longden Terrace v Harworth, Stanley St A v Woodend Pub, Grove Mill v Stanley St B.

Bye: Bowling Club, Langold Pocket.

In the Scratch semi-final Ash Carty beat Kev Seaman 3-0, while Andy Camm went through with a 3-2 win over Simon Broughton.

The Bassetlaw Pairs semi-finals will take place on Saturday 12th April, with G. Godley and S. Metcalfe playing W. Heath and P. Gee at 7.30pm at Hodthorpe Club.

R. Kimberley and J. Hartley will take on S. Smith and J. Mann at 7.30pm at Notts Arena.

On the same night, Guy Dennis and Karl Creswick will meet in the semi-final of the Handicap competition.

The match will start at 7.30pm at Stanley Street.