Breakers X start with three wins

Guardian Sport Logo, Snooker
Guardian Sport Logo, Snooker

Last year’s runners-up Breakers X have started strongly this season, with three straight wins on the trot.

Warsop Ex-Servicemen were the victims this time as Daryll Peacock opened the scoring, backed up with wins from David Wheat and John Fisher to see the X-men remain top.

Champions Notts Arena finally got off the mark with their first win of the season after beating bottom club Stanley G.

Martin O’Connor, Phil Linacre and Richard Field were the winning trio, with only Stanley G Captain Andy Camm gaining a consolation point in the final frame.

Dinnington C have started brightly and are still undefeated following their 3-1 win over winless Warsop WMC.

Chris Salt, N. Tomlinson and Mat Gee were the winners as Dinnington C moved into second.

Newly promoted side Grove Mill earned their first victory in the top flight with a 3-1 win over Welbeck B.

Finally in Division One Langold Pocket beat Notts Arena C 3-1 thanks to frames from Roy Pendleton, Paul Tinker and Mick Henson.

Other Results: Bassetlaw C 2-2 Breakers S.

In Division Two Bowling Club produced an excellent 4-0 away win against Hodthorpe B who now have been beaten twice already 4-0 at home this season after only three matches played.

Trevor Harrison won a close first game, backed up by teammates Tony White, Phil Clarke and Ian Baines in the following frames.

Stanley A got their first victory on the board after a 3-1 win away at Dinnington A.

Cliff Headley, Hank Mathews, and veteran George Smith were the winning trio, Darren Pyatt producing the only reply for Dinnington A in the final frame.

Other victories saw Stan Smith, minus 70 player Jordan Mann and Mick Burns of Harworth beat Tickhill B 3-1.

Whilst Woodend Pub produced the same scoreline away at Hodthorpe A.

Other results: Stanley St B 2-2 Institute A, Stanley C 2-2 Anston WMC.

Bye - Notts Arena B.

Team Knockout draw: Breakers S v Stanley St A, Notts Arena v Bassetlaw C, Anston WMC v Hodthorpe A, Stanley St B v Hodthorpe B, Langold Pocket C v Tickhill B, Dinnington C v Welbeck A, Grove Mill v Stanley St C, Clipstone v Harworth B, Warsop WMC v Breakers X, Warsop Ex-servicemen’s v Stanley St G, Dinnington A v Institute A. Byes – Welbeck B, Bowling Club, Notts Arena C, Woodend Pub, Notts Arena B.