Langold tame the Rovers in a Division Two thrashing

Football: Latest news, reports and more from The Star,
Football: Latest news, reports and more from The Star,
0
Have your say

Langold FC dished out a beating to Kilton Rovers on Sunday, ending the Worksop Division Two game 8-2 victors.

The home side started brightly and were rewarded for some quality football when Ben Gillat scored twice in quick succession.

More pressure from Langold then created a chance for Russ Bird to fire home a delightful third.

Kilton took advantage of some sloppy defending to make it 3-1, only for Langold to go straight up the other end.

Gillatt completed a fantastic first half hat-trick after scintillating interplay between himself and Tom Stockdale.

Langold were straight out of the blocks again after half-time with Daniel Baker scoring after a mazy run from his own half.

Kilton added another before Gillatt grabbed two more to take his tally to five for the day.

Veteran striker Matt Wareing came off the bench to wrap up proceedings with a well taken finish to make the full time score 8-2.

In an outstanding team effort, Stockdale just edged several of his team-mates for the Man of the Match award.

Results

Division One: Manton Club JFC 2-2 Greendale Oak, Stanley Street Galacticos 4-2 Langold Old Boys, Yates United 2-3 The Vine, Hatfield St Leger 0-5 St Josephs

Division Two: Shireoaks Sports 1-0 Lokomotiv Millhouse, Harworth Pavilion 5-1 Emeralds, Langold FC 8-2 Kilton Rovers, Three Lions 2-7 Breakers Wasps

Division Three: Woodsetts Welfare 5-1 Woodhouse Inn, Lock Keeper 1-5 Swan FC, Manton Inn 2-5 FC United of Carlton, Edwardians 0-9 Inter Kilton.

Fixtures

21st September

Division One: Worksop Borough v Greendale Oak, Langold Old Boys v Hatfield St Leger, Manton Club JFC v Yates United.

Sheffield Junior Cup Round One: Lokomotiv Millhouse v Manton Inn, FC United of Carlton v Woodhouse Inn, Woodsetts Welfare v Harworth Pavilion, Kilton Rovers v Swan FC, Inter Kilton v Lock Keeper, Langold FC v Shireoaks Sports

28th September

Division One: St Josephs v Manton Club JFC, Yates United v Langold Old Boys, Stanley Street Galacticos v Worksop Borough, Greendale Oak v The Vine.

Division Two: Lokomotiv Millhouse v Kilton Rovers, Breakers Wasps v Emeralds, Harworth Pavilion v Three Lions, Langold FC v Shireoaks Sports.

Division Three: Woodhouse Inn v Langold Lakeside, Manton Inn v Woodsetts Welfare, Swan FC v FC United of Carlton, Edwardians v Shireoaks Inn, Inter Kilton v Lock Keeper.