All the winners from the 2014 Bassetlaw Sports Awards, as London 2012 hero meets local stars

Bassetlaw Sports Awards held at Worksop College. Award presenter & Special Guest was Sophie Wells MBE. NWGU 5-12-14 Awards, Sportsman of year, Oliver Dane (Athletics)  (14)
Bassetlaw Sports Awards held at Worksop College. Award presenter & Special Guest was Sophie Wells MBE. NWGU 5-12-14 Awards, Sportsman of year, Oliver Dane (Athletics) (14)

A Worksop Ironman was crowned queen of sport in Bassetlaw after a breakout year in gruelling multi-discipline events.

Amy Ogden won her age category at Ironman Wales earlier this year, and finished as third overall lady – only beaten by two professional triathletes.

Bassetlaw Sports Awards held at Worksop College. Award presenter & Special Guest was Sophie Wells MBE. NWGU 5-12-14 Awards, Senior Sportsperson of year, Amy Ogden (Triathlon) (15)

Bassetlaw Sports Awards held at Worksop College. Award presenter & Special Guest was Sophie Wells MBE. NWGU 5-12-14 Awards, Senior Sportsperson of year, Amy Ogden (Triathlon) (15)

She also represented Great Britain in October’s European Championships, taking a silver medal in the 35 to 39 years category.

Her 2014 achievements have set up a dream come true for 2015, with qualification for the prestigious World Ironman Championships in Hawaii.

A delighted Ogden told the Guardian the Bassetlaw Sports Award, presented at last Friday’s annual ceremony at Worksop College, was the icing on the cake.

“Winning the award is a real privilege,” she said.

Bassetlaw Sports Awards held at Worksop College. Award presenter & Special Guest was Sophie Wells MBE. NWGU 5-12-14 Awards, Secondary School team of year, Outwood Academy Table Tennis U13 (5)

Bassetlaw Sports Awards held at Worksop College. Award presenter & Special Guest was Sophie Wells MBE. NWGU 5-12-14 Awards, Secondary School team of year, Outwood Academy Table Tennis U13 (5)

“Running and triathlon have provided me with amazing opportunities and I feel incredibly lucky to have the talent, resources and desire to make the most of them.”

“I’m looking forward to what next year brings.”

Her award, and a dozen others, were presented by special guest Sophie Wells MBE, a dressage star, who picked up a hat-trick of medals at the 2012 London Paralympic Games.

Hosts Worksop College were celebrating when student Oliver Dane picked up the Sportsman of the Year 14 to 18 years award.

The runner is the current county champion for 800m and finished fourth in the English Schools Championships in Birmingham.

Dane was overjoyed to win the award, beating a quality field of six other sportsmen.

He said: “I’m absolutely thrilled to win the award, it’s fantastic how we recognise all sports and bring them together with talent from across Bassetlaw. It makes the evening quite special and memorable.”

“My best achievement last year was exceeding my target at the English Schools, it was the highlight of last season.”

The Worksop-born athlete believes the Sports Award and an impressive 2014 will stand him in good stead for 2015.

“I’m hoping to get a medal in the English Schools, qualify for the Nationals and maybe medal there as well.”

“Getting into the top five of the UK rankings is another one of my goals.”

Worksop martial artist Beth Revill won the Sportswoman 14 to 18 award after taking a title a tthe US Open World Championship, becoming a double European champion and representing Great Britain in the World Championships in Italy.

Gary Longden’s dedication to Retford Athletics Club over the past decade earned him the Lifetime Achievement award, and he was credited with transforming the club’s junior section and being instrumental in their success in developing the Oaklands Playing Fields site.

It was a good night for Retford Athletics Club, who scooped Club of the Year and Coach of the Year for Dave Maiden.

Junior Volunteer of the Year was awarded to Ordall Bridon Cricket Club scorer Samuel Stringfellow for his work supporting both the top level and junior cricket sides.

Daniel Cook of North Notts College was Senior Sports Volunteer of the Year, having boosted various community groups and disability organisations with his ‘enthusiastic and caring’ attitude.

The Sir Edmund Hilary Primary School boccia team won the Primary School Team of the Year award after winning the Bassetlaw Boccia League for the second year running and taking a gold medal in the County Games.

Outwood Academy Valley’s boys badminton team were the Secondary School Team award winners, recognised for their Bassetlaw and Notts titles, and seventh place finish at the Nationals.

A fantastic season, during which they took an amazing five out of six possible trophies, helped Retford United Under 15 girls to take the Junior Community Sports Team of the Year prize.

Worksop gymnast Pippa Chalmers walked away with the Sportswoman of the Year Under 14 award for achieving at both regional and county levels.

The youngster was regional champion on vault, bars and floor and performed at the highest possible level for her age group, before taking a top three place in the National Grade 7 Championships, and two top five finishes in the National Finals.

The equivalent award for boys was won by table tennis star Tom McIntosh, a semi-finalist in the English National Under 12 Championships, making him the fourth best player of his age in the country.

McIntosh, who plies his trade in the local league, also represented England in two international events.

Full list of nominees

Junior Sports Volunteer of the Year: Rhio Blinston (Martial Arts), Kimberley North (Swimming/Athletics), Bethany Pressley (Netball), Samuel John Stringfellow (Cricket).

Senior Sports Volunteer of the Year: Martin & Matthew Bell (Parkrun), Daniel Cook (North Notts College).

Sports Coach of the Year: Dale Bevan (Trampolining), Master Andrew Blinston (Martial Arts), Catherine Harrison (Triathlon/Running), Dave Maiden (Athletics).

Primary School Team of the Year: Sir Edmund Hillary School Boccia Team, Sturton Le Steeple Primary School Pop Lacrosse Team, Sutton cum Lound Primary School Pop Lacrosse Team.

Secondary School Team of the Year: Outwood Academy Valley Badminton Team, Outwood Academy Valley Table Tennis Team U13, Outwood Academy Valley Trampoline Team, Tuxford Academy Year 10 Girls Handball Team.

Junior Community Sports Team of the Year: Bassetlaw Trampoline Team, Lynx Black Belt Leadership Academy Martial Arts Team, Retford Gymnastics Club Development Team 1, Retford United U15 Girls Football Team, Worksop Falcons Boys School Yr 11/12 Junior Badminton Team.

Sportswoman of the Year Under 14: Pippa Chalmers (Gymnastics), Holly Frost (Martial Arts), Alysia Middleton (Trampolining), Millicent Morgan (Martial Arts), Ella O’Reilly (Athletics), Hollie Peach (Trampolining), Amber Scott (Athletics), Molly Scott (Athletics), Grace Woolley (Trampolining).

Sportsman of the Year Under 14: Freddie Bennet (Trampolining), Stuart Davis (Martial Arts), Harvey Elliot (Martial Arts), Cole Hewitt (Swimming), Callum Macfie (Golf), Tom McIntosh (Table Tennis), Samuel Roberts (Athletics), Dan Wendon (Athletics).

Sports Club of the Year: BKKA (Worksop British Karate & Kickboxing Association), Lynx Black Belt Leadership Academy, Retford Athletics Club, Retford Gymnastics Club, Worksop Harriers & Athletics Club.

Sportswoman of the Year (14-18 years): Rhio Blinston (Martial Arts), Emma Dakin (Athletics), Lea Dickinson (Table Tennis), Paige Leedale (Martial Arts), Sophie Mills (Athletics), Emily Race (Atheltics), Beth Revill (Martial Arts).

Sportsman of the Year (14-18years): James Black (Equestrian), Stuart Beevers (Football, Oliver Dane (Athletics), Harry Heathcote (Basketball), Nathan Langley (Athletics), David Mafullul (Athletics), Tom Sorsby (Hockey).

Senior Sportsperson of the Year: Andrew Bishop (Triathlon & Cycling), Neil Newell (Martial Arts), Amy Ogden (Triathlon), Camilla Satchell (Lawn Bowls).

Lifetime Achievement in Sport: Andrew Blinston (Lynx Black Belt Leadership Academy), Gary Longden (Retford Athletics Club).